Zgłoszenie dokonuje się poprzez kliknięcie w przycisk "Zgłaszam nieprawidłowość"
Możesz monitorować zgłoszenie klikając w przycisk "Informację o zgłoszeniu"
Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:
Naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące:
Zgłoszenie może dotyczyć również:
Przepisy prawa gwarantują ochronę Sygnalisty poprzez zakaz działań odwetowych.
1. Jeżeli praca była, jest lub ma być świadczona na podstawie stosunku pracy, wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe, polegające w szczególności na:
Za działania odwetowe z powodu dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego uważa się także próbę lub groźbę zastosowania środka określonego powyżej.
2. Jeżeli praca lub usługi były, są lub mają być świadczone na podstawie innego niż stosunek pracy stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji, lub pełnienia służby, dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nie może stanowić podstawy działań odwetowych ani próby lub groźby zastosowania działań odwetowych, obejmujących w szczególności:
3. Sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub prawo do zadośćuczynienia.
Wobec Sygnalisty nie mogą być podejmowanie działania odwetowe. Warunkiem objęcia ochrony osoby zgłaszającej jest konieczność posiadania przez niego uzasadnionych podstaw do tego, by sądzić, że ujawnione informacje o naruszenia prawa są prawdziwe.
W przypadku dokonania zgłoszenia w złej wierze, Sygnalista nie jest objęty ochroną i może ponieść odpowiedzialność prawną za dokonanie zgłoszenia.